Ryby w tatrzańskich jeziorach

Ryby w tatrzańskich jeziorach

Dzieci, nasi potomkowie, idąc tatrzańskim szlakiem wzdłuż potoku, chętnie patrzą w taflę wody, w poszukiwaniu ryb, naszych przodków –najliczniejszej na świecie grupy kręgowców. Jest na co patrzeć – czasem widzi się je pływające pod powierzchnią wody i zbierające z niej owady. Głos muszą mieć silny, bo udało im się przekrzyczeć dla siebie należytą ochronę – na terenie TPN nie można ich łowić, a w porównaniu z pozostałymi potokami na Podhalu, nie ma tu wielu kłusowników.

Ciężkie jest życie ryby

Mimo wszystko, wody Tatr są wyjątkowo niewdzięcznym i trudnym środowiskiem życia dla większości ryb. Niskie temperatury wody, bardzo szybki prąd, liczne wodospady, silne wezbrania stanowią bariery nie do pokonania gatunki dostosowane do życia w większości polskich wód.  W tych warunkach radzą sobie jednak doskonale te gatunki, które w drodze ewolucji dostosowały się do życia w górskich potokach. W Polskich Tatrach są to: pstrąg potokowy Salmo trutta m. fario L., głowacz pręgopłetwy Cottus poecilopus Heck., strzebla potokowa Phoxinus phoxinus (L.) oraz lipień Thymallus thymallus (L.). Na taki skład gatunkowy ryb ma ogromny wpływ to, że TPN leży całkowicie w zlewisku Bałtyku.

Na bezrybiu i rak ryba?

Bezrybne jeziora tatrzańskie, zasiedlone przez stosunkowo duże skorupiaki planktonowe, były w przeszłości zarybiane, co przyniosło opłakane skutki dla ekosystemu. Już w XX wieku władze TPN-u postanowiły poprawić naturę i zaczęły wprowadzać ryby tam, gdzie ich dotąd nie było. W roku 1881 wpuszczono nowy dla Tatr gatunek – pochodzącego z Ameryki Północnej pstrąga źródlanego Salvelinus fontinalis (Mitchell.). Do Czarnego Stawu Gąsienicowego wpuszczono ponadto jeziorową formę pstrąga pochodzącą z alpejskich akwenów, troć jeziorową Salmo trutta m. lacustris L. Zarybienia kontynuowano, jeszcze w drugiej połowie XX wieku, wpuszczając do tych wód wiele różnych gatunków, ale na szczęście introdukcje nie zawsze się udawały. Tam jednak, gdzie przyjął się obcy dla Tatr (oraz dla Europy) pstrąg źródlany, doprowadził on do wielkich zmian w składzie planktonu a co za tym idzie w przeźroczystości wody i jej składzie chemicznym.

Ryba rybie wilkiem

Ryby potrafią zjadać się wzajemnie. Pstrągi potokowe z upodobaniem polują na głowacze i strzeble, głowacze natomiast przy każdej okazji zjadają ikrę i wylęg pstrągów. Duże pstrągi potrafią żywić się małymi osobnikami swojego gatunku. Relacje pomiędzy tymi gatunkami zachodziły jednak zawsze i nie są groźne dla ich istnienia. Jak każdy drapieżnik w naturalnych warunkach, nie jest on w stanie wytępić populacji swoich ofiar, przyczynia się natomiast do eliminowania osobników chorych i osłabionych.

Wy też możecie poczuć się jak ryba w wodzie – wystarczy, że przyjedziecie do Term w Hotelu BUKOVINA Terma & Spa. Sprawdźcie to!

Kategoria: Fauna i flora

Kalendarz imprez « »