Trasy dla początkujących w Polskich Tatrach

Trasy dla początkujących w Polskich Tatrach

Wycieczki w polskich Tatrach można podzielić na trzy kategorie – dla początkujących (łatwe), dla średniozaawansowanych (trudniejsze) oraz dla starych wyjadaczy (trudne). Ponieważ jednak starzy wyjadacze znają góry i doskonale wiedzą, gdzie się udać, damy szansę turystom początkującym i podpowiemy im ciekawe trasy.

Zacznijmy od aklimatyzacji – wszak zmiana wysokości terenu, zupełnie inne powietrze, temperatura robią swoje. Po przyjeździe w góry jesteśmy zaspani, ociężali i potrzebujemy najzwyczajniej w świecie przyzwyczaić się do panujących warunków. W tym celu proponujemy nieco długą, bo aż 15-kilometrową wycieczkę, w której jednak brakuje gwałtownych i stromych podejść.

Zaczynamy w Dolinie Białego i kierujemy się w stronę Przełęczy Białego oraz Ścieżki pod Reglami. Docieramy do schroniska na Kalatówkach i do Kuźnic a następnie, żeby nie było za nudno, zdobywamy łatwą w podejściu Nosalową Przełęcz i kierujemy się na Polanę Olczysko. Ładnym punktem widokowym jest wznoszący się na naszej trasie Kopieniec Wielki. Można go ominąć, ale chwila wspinaczki zostanie wynagrodzona bardzo ciekawą panoramą. Wycieczkę kończymy na Toporowej Cyrhli.

Inną ciekawą trasą, którą mogą „zaliczyć” początkujący jest wycieczka z Doliny Strążyskiej do Doliny Białego. Ten 3-godzinny spacer polecany jest zwłaszcza w przypadku niepewnej pogody. Z doliny kierujemy się na Polanę Strążyską a następnie do niewielkiego wodospadu – Siklawicy. Później idziemy na Czerwoną Przełęcz i obleganą przez turystów Sarnią Skałę, która mimo wszystko warta jest zobaczenia. Na koniec czeka nas łatwy spacer Doliną Białego.

Dolinę Kościeliską można wybrać na samodzielny teren spacerowy. Warto jednak rozbudować ją o kilka innych elementów a stanie się jeszcze ciekawsza. Ruszamy więc w Dolinie Kościeliskiej i idziemy w stronę Polany Pisanej. Następnie odbijamy do Wąwozu Kraków, by uraczyć się czymś, co może zapoczątkować w nas chęć zdobycia w przyszłości Orlej Perci. Dochodzimy na Halę Ornak i… możemy zawrócić lub skierować się w stronę Doliny Tomanowej i Chudej Przełączki. Zawrócić z trasy możemy po zobaczeniu Doliny Miętusiej. Wracamy do Kościeliskiej a trasę kończymy w Kirach. Trasa zajmie nam około 8 godzin.

Jeśli jednak ktoś ma naprawdę mało czasu a chce nieco zasmakować Tatr, to polecamy zaledwie 1-godzinną wyprawę z Kuźnic na Nosalową Przełęcz, następnie sam Nosal i Murowanicę. Dobra trasa na odpoczynek pomiędzy dłuższymi wyprawami lub w przypadku niepewnej pogody.

A co zrobić, kiedy za oknem leje jak z cebra i nic nie zapowiada, by miało skończyć w najbliższym czasie? Skorzystać z okazji i wybrać się do Bukowiny Tatrzańskiej. Kąpiel w basenach termalnych jest dobra na każda pogodę, jednak przyjemne ciepło jest jeszcze bardziej kuszące, kiedy za oknem plucha i słota.

 

Kalendarz imprez « »