Uwaga na niedźwiedzie w Tatrach!

Uwaga na niedźwiedzie w Tatrach!

Uwaga na niedźwiedzie. Zima coraz bliżej, a zwierzeta powoli zaczuynają gromadzić zapasy, by ją prztrwać. Dotyczy to także tatrzańskich niedźwiedzi, które nierzadko żerują w pobliżu ludzkich siedzib.

Jesienią misia stają się niespokojne. Zależy im bowiem na jak najszybszym zgromadzeniu zapasów. Wychodzący na szlaki turyści powinni bezwzględnie trzymać się wytyczonych tras, pamiętając, że to oni są tutaj gośćmi i przy spotkaniu z niedźwiedziem nie mają szans. W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, jakich należy się trzymać, kiedy już do konfrontacji dojdzie.

Najlepiej bardzo powoli i cicho oddalić się z miejsca spotkania. Nie należy uciekać, ani tym bardziej wchodzić na drzewo, które dla misia nie jest żadną przeszkodą. Nie zbliżajmy się do niedźwiedzia, by zrobić mu zdjęcie lub go filmować – błysk flesza może go tylko zdenerwować. Kiedy miś dosłownie wyrośnie nam spod ziemi – najlepiej delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, by w razie potrzeby móc go porzucić (jest szansa, że będzie on lepszą zabawką dla niedźwiedzia niż my). Należy też kontrolować zachowanie niedźwiedzia, nie patrząc mu przy tym w oczy. Jeśli wędrujemy z dziećmi – koniecznie kontrolujmy też ich zachowanie.

Położone po sobie uszy misia nie wróżą nic dobrego – wówczas najlepiej w ogóle się nie ruszać.

Jeśli spotkanie trwa już chwilę, my nie możemy się wycofać, a niedźwiedź nadal nie chce sobie pójść – spokojnie połóżmy się na ziemi, podkurczmy nogi i osłońmy rękoma szyję oraz twarz. W większości przypadków to pomaga i miś daje sobie spokój. W najgorszym razie – możemy mieć do czynienia z jego pazurami.

Przy wszystkich tych środkach ostrożności należy mieć na uwadze, że źwiedź jest z natury dzikim zwierzęciem i boi się człowieka, jednak przestraszany – będzie się bronił, jak każdy.

Kategoria: Aktualności

Kalendarz imprez « »