Termos - wybór nie jest taki prosty

Termos - wybór nie jest taki prosty

O tym, że warto mieć ze sobą herbatę na szlaku wie każdy z nas. Zwłaszcza teraz, jesienią, kiedy pogoda potrafi dać w kość, dobrze jest mieć w plecaku rozgrzewajacy, słodki napój o cudownie motywującym działaniu. Dobrze też wiedzieć, jak go właściwie przechowywać w czasie wycieczki, by dobrze nam służył.

Do czego służy - każdy wie

Gorącą herbatę trensportujemy w termosie. Jednak sprzęt sprzętowi nierówny. Po pierwsze - istnieją różne pojemności termosów (od 0,5 litra do 2. litrów), po drugie - są wykonane z różnych materiałów i mają różne zamknięcia, po trzecie - mają różne inne udogodnienia i kolory. Który z nich wybrać?

Jak wybieramy?

Wiele zależy od naszych upodobań - najważniejsze jest, by wybrany termos dobrze utrzymywał temperaturę napoju. Wielu producentów podaje na opakowaniach takie parametry. Najpostszym, domowym sposobem na sprawdzenie właściwości termoizolacyjnych jest nalanie do termosu wrzątku i pozostawienie go na noc. Jeśli rano herbata wciąż będzie ciepła - mamy calkiem dobry sprzęt.

Wykonanie

Warto zwrócić uwagę, jak termos jest wykonany. Choć aluminiowe wyglądają ładnie i są smuklejsze, to ich najprostsze modele z reguły mają słabsze właściwości izolacyjne o tradycyjnych termosów. Tutaj zdecydowanie lepiej jest postawić na nieco grubsze termosy plastikowe, które w środku posiadają szklany ekran. Ich wadą jest to, że zajmują więcej miejsca, a gwałtowny kontakt z podłożem może skończyć się ich zepsuciem.

Zamknięcie

Ważny jest również sposób zamykania termosu. Podczas odkręcania korka i nalewania herbaty tracimy sporo ciepła. W tym wypadku doskonale sprawdzą sie zamknięcia "one touch", których mechanizm opiera się na wciśnięciu środka zakrętki. To pozwala szybko i sprawnie nalać herbatę do kubka. Niestety - za każdym razem trzeba wytrzeć lub strzepnąć resztki płyny, pozostające na korku.

Kubek

Przy wyborze termosu dobrze zwrócić uwagę także na kubek, który najczęściej przybiera formę nakładki lub nakrętki na termos. Im większy - tym więcej zastosowań, bo można w nim przyrządzić rónież jakiś posiłek. Dobrze jeśli ma uszko - wówczas łatwiej z niego korzystać.

Dodatki

Jeśli cenimy sobie wygodę - warto rozejrzeć się za termosem z gumowymi wstawkami na obudowie - zapobiegają one ślizganiu się termosu w dłoniach nawet kiedy jest on mokry. Kolor jest oczywiście sprawą indywidualną. Niemniej jednak - im bardziej jaskrawy, trudniej będzie go przegapić podczas pakowania plecaka w dalszą drogę po zkaończeniu odpoczynku na trasie.

Konserwacja termosu i parzenie herbaty

Jeśli termos ma nam służyć przez lata, nie można oszczędzać na jego kupnie, bo to się szybko zemści. Koniecznie też należy go odpowiednio konserwować. Po każdym użyciu termos myjemy, wyparzamy i suszymy, by nie zgromadziła się w nim pleśń. Ładny wygląd obudowy i lepsze właściwości termiczne pomoże nam zachować specjalny pokrowiec z pianki, w którym będziemy termos dodatkowo chować. I jeszcze jedna rada - herbata będzie dłużej ciepła, jeśli przed wlaniem jej do termosu, wypełnimy go wrzatkiem i pozwolimy mu się ogrzać od środka. Dopiero wówczas wodę wylewamy, a w jej miejsce uzupełniamy nasz, życiodajny niemalże napój.

Kalendarz imprez « »