Tajemniczy balon w Dolinie Chochołowskiej

Tajemniczy balon w Dolinie Chochołowskiej

Mija właśnie 75 lat, odkąd z Doliny Chochołowskiej wystartował, tajemniczy, na pierwszy rzut oka, balon. Jak się okazało – był to balon stratosferyczny. Tym samym – zanim jeszcze Amerykanie i Rosjanie wybrali się na podbój kosmosu, Polacy już próbowali dotrzeć do granic stratosfery.

Balon stratosferyczny o pięknej nazwie "Gwiazda Polski" miał unieść się w powietrze nad ranem 17 października 1938 roku, a Dolina Chochołowska zamieniła się tym samym w pierwszy europejski kosmodrom. Wydarzeniu przyglądali się liczni gapie, turyści, a nawet korespondent "National Geographic". Śmiałkowie, stanowiący dwuosobową załogę mieli wznieść się do granic kosmosu a następnie oddać skok ze spadochonem i wylądować w Wołyniu. 

Poza paroma wtajemniczonymi osobami, nikt z obecnych nie wiedział, że komora nośna balonu zostaje napłniona łatwopalnym gazem. Jak się można było domyślić – doszło do zapłonu i wybuchu (na szczęscie jeszcze przed startem). Załoga uszła z życiem, a niepowodzenie nie pogrzebało marzeń naukowców o podboju kosmosu. Kolejny start planowano na wrzesień 1939 roku, co z wiadomych przyczyn nie udało się. 

Kategoria: Pozostałe

Kalendarz imprez « »