Wspinaczka tradycyjna w Tatrach

Wspinaczka tradycyjna w Tatrach

W Tatrach można uprawiać wiele rodzajów wspinaczki, DO najważniejszych z nich należą: wspinaczka tradowa, czyli tradycyjna oraz wspinaczka sportowa. Czym się od siebie różnią?

Wspinaczka tradycyjna jest przede wszystkich trudniejsza, bardziej emocjonująca oraz wymagająca większego doświadczenia. To taki rodzaj zdobywania ścian, przy którym wymaga się zakładania własnych punktów asekuracyjnych, ponieważ inne nie istnieją lub są niewystarczające do pokonania z nimi danej trasy.

Wspinacz, który pokonuje trasy tradycyjnie zdany jest na siebie – swoją wiedzę i umiejętności. Taka wspinaczka jest sprawdzianem zaufania do siebie samego. Wymaga bowiem umiejętności założenia sprzętu tak, by w razie odpadnięcia od ściany, uchronił przed upadkiem nieraz z kilkuset metrów.

Przejście dobrze zwizualizować sobie już na dole. We wspinaczce tradowej wyróżniamy dwa rodzaje przejść: ground point oraz head point. Pierwszy z nich wymaga rozpoznania drogi od dołu, drugo natomiast – na przykład podczas zjazdu, śladem linii. Przy wspinaczce tradowej zaleca się też zachowanie porządku w szpejarce oraz wspinaczkę na linie połówkowej. Dzięki spełnieniu tego ostatniego warunku, zmniejsza się obciążenie na poszczególne przeloty przy ewentualnym odpadnięciu od ściany.

Niewątpliwą zaletą wspinaczki tradycyjnej jest możliwość jeszcze ściślejszego obcowania z dziką przyrodą sam na sam.

Kategoria: Wspinaczka

Kalendarz imprez « »